Triduum Paschalne           

           W Wielki Czwartek  rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego w naszej wspólnocie.
            W tym dniu liturgia upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakrament Eucharystii oraz kapłaństwa.
Msza św. w naszej parafii miała bardzo uroczysty charakter.
Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji.
Chrystus nadał tej uczcie pewien sens. Podczasostatniej wieczerzy przekazał apostołom, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie, nakazał apostołom: "To czyńcie na Moją pamiątkę". Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa.

W liturgii podczas śpiewu hymnu "Chwała na wysokości Bogu", którego nie było przez cały Wielki Post, biły dzwony. Po homilii miał miejsce obrzęd umywania nóg. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Po Mszy św. miała miejsce procesja do ciemnicy. Tam rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Symbol odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany stanowi pusty ołtarz. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

W tym roku w naszej parafii grób oraz ciemnicę przygotowali mieszkańcy Dębian. Dekoracja oraz wykonanie spodobało się nie tylko parafianom, ale również redakcji Gościa Niedzielnego, fotografia umieszczona została w  albumie przedstawiającym Groby Pańskie w naszej diecezji.


W Wielki Piątek  kontynuowaliśmy liturgię rozpoczętą w Wielki Czwartek. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Od rana trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Adoracji.

W Wielki Piątek oaza i ministranci poprowadzili Adorację przy Grobie Pańskim wraz z opiekunem ks. Łukaszem Turzyńskim- wikariuszem naszej parafii. Dziękujemy również Marcelinie Buczkowskiej z Rożek za pomoc w prowadzeniu adoracji
i zaangażowanie.

Ołtarz jest tego dnia obnażony: bez krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów.
Miało miejsce przeniesienie Pana Jezusa do Grobu oraz adoracja.

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę. Asystę w naszej parafii prowadzili strażacy z OSP z Obrazowa.
Ołtarz pozostaje w tym dniu obnażony. Istnieje też zwyczaj odwiedzania symbolicznych grobów pańskich w kościołach, a także grobów bliskich osób na cmentarzach. Formalnie Wielka Sobota posiada tylko teksty Liturgii Godzin, nie ma natomiast formularza Mszy Świętej, a Liturgia Wigilii Paschalnej należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. W Wielką Sobotę brak jest przywitania wiernych sekwencją "Pan z Wami" lub "Pokój Wam". Podczas Mszy Wigilii Paschalnej święcone były woda i ogień.

Po zakończeniu Wigilii Paschalnej w Niedzielę Wielkanocną odbyła się procesja rezurekcyjna.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Triduum Paschalnego.
fot. AgnieszkaTrznadel
fot. Wioletta Bojarska
Powrót do strony głównej